... امروز: شنبه - 25 فروردین - 1403
اجتماعی 06 اسفند 1401 - 1 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 0 دقیقه
کپی شد!
0

افشاگری و انتقاد صریح امام جمعه شهرستان نیمروز

حجت‌الاسلام والمسلمین مجتبی اشرفیان امام جمعه شهرستان نیمروز در خطبه های نماز جمعه هفته ای که گذشت همچنان گذشته به اهم مطالبات و درخواست های مردم سیستان منجمله طرح رزاق و بحث حقابه پرداخت.

به گزارش رسانه خبری تحلیلی افق سیستان،نماز عبادی سیاسی جمعه شهرستان نیمروز مورخ ۵ اسفند ماه ۱۴۰۱ به امامت حجت‌الاسلام والمسلمین اشرفیان در شهرستان نیمروز برگزار گردید که اهم خطبه های صریح و شجاعانه مطروحه را به شرح ذیل تقدیم حضورتان میکنیم.

♦️امام جمعه شهرستان نیمروز با اشاره به سالروز میلاد امام حسین علیه السلام و روز پاسدار گفتند سپاه پاسداران از برکات انقلاب اسلامی و از ذخایر روزهای سخت کشور و امید و مایه بالندگی و عزت نظام اسلامی است پاسداری رسالتی است انسانی و الهی که شایسته بندگان وارسته است و رسالت پاسدار فراتر و عمیق تر از جایگاه نظامی است که علاوه بر تعهد و بینش سیاسی ولایت‌پذیری و غیرت دینی و گذشتن از خود برای مردم از خصوصیات پاسداران انقلاب اسلامی است و همانطور که امام خمینی(ره) فرمودند اگر سپاه نبود کشور نبود امروز هم میبینیم به معنای واقعی کلمه در همه عرصه هاچه در عرصه امنیت و یا سلامت و درمان و یا آموزش و تحصیل و یا محرومیت زدایی و اشتغال آفرینی حضور سپاه حضور تأثیرگذار و نقش آفرینی بوده و هست

🔻امروزه ما شاهدیم که هرکجا دستگاه و نهادی کوتاهی و قصور و ترک فعل داشته است سپاه جای خالی آن را پر کرده است تا به نظم کشورخللی وارد نشود

🔻رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان نیمروز با اشاره به روز جانباز گفتند جانبازان سرافراز ما شناسنامه و هویت ملی ماهستند وبایدسوابق درخشان خود در میدان جنگ و نیز مهر و نشانی را که از جنگ تحمیلی و جسم خود به یادگار دارند هرگز نباید از تاریخ دفاع مقدس به نسل امروز دریغ کنند باید این خاطرات ارزشمند خود را که ثروت عظیم ملی برای نسل امروز و نسل‌های آینده بیان کند تا همه بدانند این عزت و امنیت و اقتدار به چه قیمتی به دست آمده است

🔻 جانبازان یادگار آزمایش های بزرگ ملی و الگوهای مقاومت و رشادت هستند و به معنای واقعی عمار های انقلاب است که رنجهای زیادی را با خود حمل می‌کنند وصبوری میکنند تا پرچم انقلاب و امام و شهدا را حفظ کنند و راه اصیل انقلاب را به ما نشان بدهند و بهترین الگو و قهرمانان ومیهن دوستان واقعی برای نسل جوان جانبازان سرافراز و ایثارگران ما هستند که برای حفظ این آب وخاک تاآخرین نفس وآخرین سنگر مقاومت کردند.

🔻حجت‌الاسلام والمسلمین اشرفیان با اشاره به عدم تحقق مصوبات سفر وزیر کشور به سیستان عنوان داشتند:
سفر وزیر محترم کشور را داشتیم برای پیگیری مصوبات سفر ریاست جمهوری و آنچه بر آن تاکید شد این بود که قرارگاه غدیر باید با سرعت بیشتر و خارج از سیکل اداری مصوبات سفر ریاست محترم جمهور و مشکلات منطقه را بررسی کند ما هم اعتقاد داریم اگر همین قرارگاه غدیر به معنای واقعی کلمه حمایت و تقویت شود، خیلی از مشکلات می‌تواند داخل خود استان حل شود.

مصوبه‌ی سفر ریاست جمهور بازگشایی مرز و تبادلات مرزی است که هنوز بر زمین مانده است وباید بازگشایی شود.

🔻ایشان با اشاره به طرح رزاق و گلایه از نحوه اجرای آن در سیستان گفتند:
دلیل این تعلل و اجرای ناصحیح طرحی مثل رزاق چیست؟ چرا طرح رزاق دست مافیا قدرت و ثروت افتاده است؟ هم امتیاز دهی جایگاه‌ها و هم خیلی از این خودروهای نیابتی سوخت برای افراد خاص هستند، که برای آنها کار میکنند. چرا طرح رزاق در سیستان مثل سراوان نباشد که خود مردم معامله کنند و واسطه ها حذف شوند. چرا مافیای سوخت نظم شهرها را بهم می‌ریزند ولی مردم کف جامعه هیچ بهره ای از طرح رزاق نمی‌برند؟ چرا کسانی اصرار دارند بگویند اوضاع همین طور خوب است؟ برای اینکه منافع خودشان قطع نشود.کسانی که قبول ندارند بیاینددرب چند خانه را دربزنیم ببینیم چند نفرازمردم ازاین طرح بهره مند هستند

🔻وی با انتقاد از عملکرد ارتش در پاسخگویی به شبهات طرح رزاق بیان کرد:
چرا علی رغم این همه گلایه و مطالبه مردم نیمروز، فرمانده ارتش زابل جرات نشستن با مردم و پاسخ به شبهات افکار عمومی را ندارد؟ مگر مجوز ومیدان داری طرح دست ارتش نیست؟مگر مقام معظم رهبری نفرمودند همه مسیولین باید پاسخگو باشند؟ چه دست‌هایی در کار است که به ایشان اجازه نمیدهد بین مردم حضور پیدا کند؟

گذر مرزی را راه اندازی کنید به صورت کوله بری که در هر مرزی انجام می‌شود. اینجا هم از استاندار بسیجی و انقلابی انتظار داریم گذر مرزی و کوله بری را راه اندازی کند و از همه ظرفیت های مرز استفاده بشود. مردم دارند مهاجرت می‌کنند. امروز مردم بامرزداری وحضور درمنطقه هزینه امینت کشور را پرداخت می‌کنند، پس باید دولت هم نسبت به معیشت مردم هزینه پرداخت کند. موضوع تبادل مرزی ۴۰۰ دلاری که وزیرکشور قولش را دادندبه کجا رسید چرا عملیاتی نمیشود؟

🔻اشرفیان با تاکید به بحران آب در منطقه سیستان و نیاز مبرم به تسریع آبرسانی به این منطقه گفتند:
موضوع بعدی معضل بحران آب است، که من فکر میکنم نه مردم باور کردند به معنای واقعی بحران داریم وصرفه جویی وتغییر شیوه مصرف وزندگی نمیبینیم و نه مسئولین باور کردند بحران بسیار مهمی بنام

بحران بی آبی داریم واقدامات عاجل وباسرعتی که انتظار هست دیده نمیشودهمین الان آبی که استفاده میکنیم آب سالمی نیست. مسئولین محترم باور کنید سیستان تشنه است واقعا آب ندارد. دام مردم از بی آبی تلف شده، کشاورزی مردم ازبی آبی نابود شده است الان مطالبه مردم آب شرب است

همه راهکارهای تامین آب را سرعت بدهید. اگر انتقال آب از همان هست نباید گرفتار بروکراسی اداری و گذر زمان بشود. شرایط بحرانی تلاش فوق برنامه میخواهد. اگر چاه ژرف هست موانع آن بایدسریعتر برطرف شود چرا چاه‌های ژرف خوابیده،اگر دستگاه های تصفیه دیگر میخواهد اگر فیلتر های خاص خودش را میخواهد خارج از سیکل اداری هرچه سریعتر انجام شود.

🔻همچنین با اشاره به موضوع حق آبه سیستان و با انتقاد از دیپلماسی پیگیری آن بیان داشتند:
اگر حق آبه سیستان حق ماست، این حق را بگیرید، اگرنمیشود با روش دیپلماسی بگیرید از روشهای دیگر برای مردم آب تامین کنید. اگر قرار است آب از افغانستان خریداری شود الان خریداری بشود، فردا دیر است هزینه امروز آن کمتر از فرداست کما اینکه هزینه دیروز کمتر از امروز بود.

چه معنایی دارد در این شرایط بحرانی هنوز یک لوله آب سیستان به زاهدان می‌رود و یک لوله آب تصفیه به زرنج افغانستان؟ نباید شهرهای دیگر را به آب ناپایدار سیستان وابسته کرد،
در همین شرایط بحران آبی و بحران بدقولی افاغنه لوله آب به سمت آنها میرود. آستانه صبر مردم پر شده است، بایدفکر اساسی کرد.
این لوله آب را قطع کنید و از جاهای دیگر آب زرنج افغانستان را تامین کنید. چرا این آب باید از سیستان تامین شود، با این همه که آنها بدعهدی و بدقولی میکنند؟

از یارانه نان، یارانه خدمات درمانی که عزیزان افاغنه در این استان بهره‌مند می‌شوند. مصالح ساختمانی، مواد غذایی و بسیاری از موارد دیگر که دارند از این استان بهره میبرند. آن وقت حق آبه قانونی مارا نمی‌دهند. بعد ما لوله آب تصفیه شده می‌فرستیم. این صحیح نیست!

🔻امام جمعه نیمروز ضمن تشکر از زحمات سپاه پاسداران بابت پیگیری معضل بی آبی سیستان گفتند:
باید تشکر کرد از سپاه پاسداران عزیز بابت پیگیری انتقال آب چه در چاهنیمه‌ها وهمچنین مسیرهای دیگری که برای تامین آب در دست اقدام هست، این موضوع بحران بی آبی را مدیریت می‌کند.

به معنای واقعی در هر جا قصور و ترک فعلی شاهد بودیم، مثل قصور وکوتاهی اداره آب درطول این سالها ، سپاه پاسداران جور آن را کشیده است ودنبال تامین آب است.

🔻وی در پایان با اشاره به وعده‌های بی سرانجام
منطقه سیستان عنوان داشتند:
قبوض بالای برق، هزینه‌های سنگین و کمر شکن برق که بخاطرشرایط سخت وبحرانی سرمای اخیر ونبود نفت مردم ناچارا روی به بخاری‌های برقی آوردند، مردم رانگران ومضطرب کرده ودرسفری که جناب وزیر نفت، وزیر محترم نیرو و معاون رییس جمهور آمدند، قول دادند که این حاتم بخشی آنها شامل مردم سیستان شود و مقداری از تعرفه‌ی ماه گذشته تخفیف داده شود. اما این قول‌های بی وعده و این وعده های بی سرانجام بعضی از مسیولین مردم را بیشتر آزار میدهد.

اگر نمیشود که قطعا بهتر ازاین هم میشود به مردم وعده ندهید. اگر وعده میدهد، عمل کنید. این قبض‌های میلیونی مردم را آزار میدهد. الان برای خیلی از خانواده ها پیامک تهدید آمده که اگر پرداخت نکنید چه و چه میشود. نمایندگان محترم که براین موضوع تاکید داشتند پیگیری کنند چون هنوز چیزی محقق نشده است

نویسنده
ofoghesi_stan
مطالب مرتبط
  • نظراتی که حاوی فحش و افترا به هیچ عنوان پذیرفته نمیشوند
  • حتما با کیبورد فارسی اقدام به ارسال دیدگاه کنید فینگلیش به هیچ هنوان پذیرفته نمیشوند
  • موارد درگیری با کاربران در پاسخ به نظرات دیگر کاربران پذیرفته نمی‌شود.
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *