... امروز: یکشنبه - 06 خرداد - 1403
اخبار سیستان و بلوچستان 01 خرداد 1402 - 1 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 0 دقیقه
کپی شد!
0

افشاگری های بی سابقه ابراهیم رحیم پور معاون وزیر امور خارجه سابق در مورد سد کمالخان/منظور و مقصود تأسیس کارخانه سیمان سیستان،ساخت سد کمال خان و مشارکت در بازار افغانستان بود!

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و خبری تحلیلی افق سیستان #ابراهیم_رحیم‌پور معاون وزیر امور خارجه پیشین ایران در رابطه با موضوع حق‌آبه رود هیرمند،اظهاراتی را مطرح نمود که به وضوح میتوان از این اظهارات به عنوان افشاگریهای بی سابقه یاد نمود.

🔴افشاگری ابراهیم رحیم پور معاون وزیر امور خارجه سابق!

🟣سیمان ساخت سد کمال خان در زابل تأمین شد!

🟠ساخت سد کمال خان و مشارکت در بازار افغانستان تقریباً!!!! مقصود و منظور تأسیس کارخانه سیمان سیستان بود!

🟡عدم تسلط بر مسائل راهبردی،عامل اصلی بروز و ظهور مشکلات فعلی

🟤 طالبان درآمدی ندارد و با پروژه گیری و پروژه‌هایی چون تخریب و ترور اداره میشود!

⚫ موضوع آب هیرمند نیز می‌تواند یکی از این پروژه‌ها باشد!

⭕ به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و خبری تحلیلی افق سیستان #ابراهیم_رحیم‌پور معاون وزیر امور خارجه پیشین ایران در رابطه با موضوع حق‌آبه رود هیرمند میان ایران و طالبان گفت: معتقدم در این رابطه طالبان از بیرون در رابطه با چگونگی برخورد با موضوع آب هیرمند هدایت و به آنها کمک می‌شود.

♦️به گزارش افق سیستان به نقل از دیده بان،ابراهیم رحیم‌پور با اشاره به موضوع حق‌آبه هیرمند و اختلاف نظر میان ایران و افغانستان با بیان اینکه مسأله آب به ویژه آب‌راه‌ها و رودخانه‌های مرزی در بسیاری از کشور‌ها وجود دارد، گفت: ما در کردستان خودمان رودخانه‌ها به طرف عراق جاری می‌شوند و خود ما هم به دلیل نیاز‌هایی که داریم سد‌هایی را بر روی این روخانه‌ها ایجاد کردیم و آب را تا حدودی به سمت خودمان منحرف کردیم و این هم در مقاطعی مورد اعتراض عراقی‌ها قرار گرفته است یا در ترکیه سد آتاتورک که گفته می‌شود یکی از بزرگترین سد‌های دنیاست آب رود دجله و فرات که از رودخانه‌های قدیمی و بزرگ است و در نزدیکی مرز ایران به هم می‌پیوندند و اروندرود را ایجاد می‌کند به شدت کاهش داده است و عراق و سوریه و ایران از این بابت متضرر شده‌اند،از این رو این مسأله عجیب و غریبی نیست به خصوص که مسأله آب شرب در دنیا موضوعی جدی است و با افزایش جمعیت دنیا و مصارف جدیدی که وجود دارد این مسأله به قوت از سوی کشور‌ها دنبال می‌شود.

♦️ سفیر پیشین ایران در هند خاطرنشان کرد: طبیعی است در این شرایط قیمت آب هم بالا می‌رود حتی بعضی مواضع را از سوی مقامات پیشین افغانستان و در مقاطعی از سوی اردوغان داشتیم که گفتند آب را در مقابل نفت می‌دهیم.

♦️رحیم‌پور با اشاره به قرارداد ۱۳۵۱ میان ایران و افغانستان که موضوع حق‌آبه رود هیرمند در آن مطرح شده است گفت: این قرارداد بین ایران و افغانستان از سوی ایران هویدا و افغانستان شفیق نخست وزیر وقت امضا شد و اما این مسأله آن‌قدر برای طرف افغان حیاتی، سیاسی و حیثیتی شد تا جایی که به ترور شفیق منجر شد البته گفته می‌شد برخی واکنش‌ها به امضای این قرار داد را از بیرون هدایت می‌کنند.

معاون وزیر امور خارجه پیشین ایران در ادامه به غیر راهبردی بودن ساخت سد کمال خان و سکوت ایران در برابر آن اشاره کرد و افزود: متأسفانه سیمان ساخت این سد، در زابل تأمین شد به شکلی که کارخانه سیمان سازی تقریباً به این منظور و مشارکت در بازار افغانستان تأسیس شد از این رو ما خودمان در شکل‌گیری این فضا بی‌تأثیر نیستیم و مشکل خود ماست که بر مسایل راهبردی خود تسلطی نداریم.

♦️وی تأکید کرد که هدف از ساخت سد کمالخان بیشتر ایران بود و مقدار کمی پاکستان.

♦️رحیم‌پور درباره اختلاف نظر ایران و افغانستان بر سر میزان حق‌آبه در چارچوب قرارداد ۱۳۵۱ گفت: بر اساس آن قرارداد حق‌آبه روشن است، اما در مواردی با توجه به سیلاب‌هایی که در بهار از سمت افغانستان است و آب زیادی به سمت ایران جریان پیدا می‌کند اختلاف نظر داریم، افغانستان می‌گوید که این سیلاب‌ها هم شامل حق‌آبه می‌شود، اما ایران با آن موافق نیست،به علاوه این آب مربوط به زابل و هامون است، اما بخش قابل توجهی از آن برای شرب زاهدان استفاده می‌شود.

♦️این دیپلمات پیشین ایران با بیان اینکه مسأله آب و کمبود آن در کشور به ویژه در شهر‌های کم آب باید جدی گرفته شود گفت: باید برای تأمین آب به روش‌هایی که کشور‌های منطقه استفاده کردند برویم، استفاده از آب شیرین کن در این شهر‌ها باید مورد توجه جدی باشد، ما باید برای تأمین آب مورد نیاز به سراغ روش‌های مناسب برویم و از بکارگیری زور در هر دو طرف ایران و افغانستان اجتناب کنیم، ما در دهه‌های گذشته در رابطه با تأمین آب مورد نیاز،خطا‌هایی داشتیم و الان نمود پیدا می‌کند،وی احساسی برخورد کردن با دولت ناکارآمد و غیرقانونی طالبان را زیبنده ایران ندانست.

♦️رحیم‌پور در پاسخ به این پرسش که الان هم به نظر شما طالبان از بیرون در رابطه با چگونگی برخورد با موضوع آب هیرمند هدایت می‌شود؟ گفت: الان هم معتقدم که از بیرون کمک می‌گیرد؛ اصلاً کلید مسأله در همین موضوع است، به نظر من هم‌چنان طالبان در حال ساخت و پاخت با کشور‌های مؤثر فرامنطقه‌ای و منطقه است و منافع طالبان ایجاب می‌کند که هم‌چنان با آمریکا در تماس و ارتباط باشد و الان هم دارند کار می‌کنند.

♦️وی خاطرنشان کرد: طالبان موجودی منطقی و نرمال نیست و با گروه‌های مقاومت و جهاد اسلامی متفاوت است، این یک گروه مقاومت جاهلانه است که برخی مواقع مؤثر و برخی مواقع غیرمنطقی رفتار می‌کند و مثل داعش مورد طمع رهبران و کشور‌های جهان و منطقه نیز میباشد.

♦️ معاون وزیر امور خارجه پیشین ایران افزود: طالبان درآمدی ندارد و باید به نحوی اداره شوند و الان هم فقط می‌توانند پروژه بگیرند؛ پروژه‌هایی که بیشتر تخریب و ترور را شامل می‌شود و آن‌ها در آن متخصص هستند و موضوع آب هیرمند هم می‌تواند از این پروژه‌ها باشد.

نویسنده
ofoghesi_stan
مطالب مرتبط
  • نظراتی که حاوی فحش و افترا به هیچ عنوان پذیرفته نمیشوند
  • حتما با کیبورد فارسی اقدام به ارسال دیدگاه کنید فینگلیش به هیچ هنوان پذیرفته نمیشوند
  • موارد درگیری با کاربران در پاسخ به نظرات دیگر کاربران پذیرفته نمی‌شود.
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *