اخبار سیستان و بلوچستان 09 اردیبهشت 1402 - 1 ماه پیش زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

امام جمعه نیمروز خواستار ورود و برخورد قاطعانه دستگاه قضا در خصوص ترک فعل مدیران مرتبط با حوزه آب شد

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و خبری تحلیلی افق سیستان،نماز عبادی سیاسی جمعه شهرستان نیمروز در مورخ هشتم اردیبهشت ماه سال جاری به امامت حجت‌الاسلام والمسلمین مجتبی اشرفیان برگزار گردید.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و خبری تحلیلی افق سیستان،نماز عبادی سیاسی جمعه شهرستان نیمروز در مورخ هشتم اردیبهشت ماه سال جاری به امامت حجت‌الاسلام والمسلمین مجتبی اشرفیان برگزار گردید.

به گزارش تحریریه افق سیستان،خطبه های نماز جمعه این هفته شهرستان نیمروز،همچون هفته های گذشته خطبه هایی برگرفته از دردهای بطن و متن جامعه بود و به همین سبب مورد وثوق و رضایت جمع کثیری از شهروندان سراسر سیستان قرار گرفت.

 

در همین راستا پایگاه اطلاع‌رسانی و خبری تحلیلی افق سیستان،بنا به اهمیت موضوع و همچنین درخواست تعدادی از شهروندان و مخاطبان جان این رسانه،اهم خطبه‌های نماز جمعه شهرستان نیمروز را تهیه،تجمیع و تنظیم نموده است که جهت اطلاع به شرح ذیل تقدیم حضورتان میگردد.

لازم به توضیح است که حجت‌الاسلام والمسلمین مجتبی اشرفیان امام جمعه دغدغه مند و مطالبه گر شهرستان نیمروز با اشاره به تجمع مردم سیستان در بستر تالاب هامون گفت:

در هفته گذشته عموم مردم سیستان اعم از جمیع اصناف،احزاب و گروهها و همچنین کلیه اقشار و جریانات سیاسی و اجتماعی فارس و بلوچ اعم از زن و مرد برای فریاد یک درد مشترک که درد بحران بی آبیست و برای بیان یک حق مشترک که حق زنده بودن و زنده ماندن است و برای گلایه از یک نقص عیان که همانا نقص سوء مدیریت در پیگیری حقابه ست در بستر تالاب بین‌المللی و خشکیده هامون گرد هم آمدند.

امام جمعه شهرستان نیمروز در ادامه افزود : اینجا سال‌هاست همه مردم در صلح و آرامش و وحدت جمعی با هم زندگی میکنند و روزگار میگذرانند و هیچ توقعی جز فراهم آوری الویتها و ضروریات شهروندی نداشته و ندارند.

حجت الاسلام مجتبی اشرفیان همچنین گفت: مسئله‌ آب که از ضروریات زندگیست امروز در سیستان به نقطه ای بحرانی رسیده و عبور از این بحران به مطالبه و آرزویی دست نیافتنی برای مردم مبدل شده است.

امام جمعه شهرستان نیمروز تصریح کرد : قبلاً هم تجمعات مردمی انجام شده اما کسی به مردم جواب درستی نداده است،چون اصلاً کسی با مردم حرف نمیزند و احتمالاً این تجمعات ادامه پیدا کند چون اوضاع به برای آحاد مردم به شدت سخت و طاقت فرسا شده است.

حجت‌الاسلام اشرفیان ضمن بیان اینکه اصل وحدت و همدلی مسالمت‌آمیز در تجمعات قابل تحسین است گفت : میطلبد که مسئولین و متولیان امر با مردم حرف بزنند و جواب مردم را بدهند و حداقل از برنامه‌ها و اقدامات و ایده‌های کوتاه مدت و بلند مدتی که دولت و مجلس برای خروج و عبور از این بحران درنظر گرفته است به مردم با جزئیات شرح دهند تا حداقل آحاد ملت به تغییر وضعیت خوشبین و امیدوار باشند،اما متأسفانه دست اندرکاران و متولیان امر نه تنها این کار را نکردند بلکه تنها واکنش وزیر خارجه با عملکرد ضعیفی که در دیپلماسی آب از خود به نمایش گذاشت این است بگوید حق با مردم سیستان است!

امام جمعه شهرستان نیمروز با اشاره به واکنش وزیر خارجه در خصوص مشکل آب سیستان عنوان داشت: خیلی ممنون از ایشان که بعد این همه سال خشکسالی، بعد این همه داد و فریاد مردم،حداقل حق را به مردم دادند،این فرار رو به جلوی جناب وزیر جز اینکه برای عوام فریبی و فرار از استیضاح هست هیچ دردی از مردم را دوا نمیکند،جناب وزیر شما مسئول این اوضاع سیستان هستید چرا نتوانستید حق ملت خود را از چند طالب افغانی بگیرید،حداقل در قبال این همه امتیازی که به افغانستان دادید هرگونه مماشات و قصور و کوتاهی شما در موضوع حقابه سیستان، ظلم به مردم است.

حجت‌الاسلام اشرفیان همچنین بیان کرد : الان حدود ۵ روز است که در بیش از ۳۵ روستای شهرستان نیمروز آب قطع است و مردم ذره ای آب برای خوردن وشستشو ندارند و متأسفانه گزارشات و شکایات مردم نیز شب و روز را برای ما تلخ کرده و چند روز است مردم مدام تماس میگیرند و از وضعیت بحران بی آبی نمیدانند به کجا پناه ببرند! بنده شخصاً قبل از نماز جمعه برای بازدید از وضعیت مردم راهی منطقه شدم و اوضاع وخیم مردم روح و روان آدم را آزار میدهد،بچه های کوچک چه گناهی کردند تشنگی امان شان را بریده،حتی کار به جایی رسیده و اوضاع به حدی بحرانی و ملال آور شده است که بعضی تماس گرفتند و عذرخواهی کردند که آب برای وضو گرفتن جهت حضور در مسجد و اقامه نماز جمعه را ندارند.

امام جمعه شهرستان نیمروز با تأکید به شرایط سخت و بحران آب در روستاهای نیمروز گفت : آقایان مسئول چند سال است داریم فریاد می‌زنیم بحران آب سیستان را دریابید چرا میگذارید کهدکارد به استخوان مردم برسد و الان از یک طرف مردم گالن به دست از سطح منطقه نیمروز به زابل میروند و دام‌های مردم از فرط و شدت تشنگی ناجوانمردانه روز بروز و یک به یک تلف میشوند. البته ظاهراً کل سیستان همین اوضاع بی آبی را دارد

آقایان مسئول الان مثلاً فصل بهار است که هم طوفانهای زودرس خطرناک را شاهد هستیم و هم بی آبی و تشنگی و گرمای شدید هوا را، قطعاً تابستان، شرایط خیلی سخت تری را شاهد خواهیم بود و اگر فکر به موقعی نشود دیگر نمیشود جلوی مردم را گرفت.

آیا قرار است جمعیت ۵۰۰ هزار نفری سیستان را با تانکر آبرسانی کنیم؟

اصلاً چند‌ تانکر در منطقه دارید؟

این روستاهایی که ما رفتیم ۴ روز است که در انتظار تانکر آب هستند و هنوز که هنوز است همین تانکر هم به آنها نرسیده و نمیرسد،مردم از تشنگی تلف می‌شوند و خدا را خوش نمی آید که آب از اینجا به نقاط دیگر دیگر پمپاژ و منتقل گردد اما خود مردم ساکن این منطقه با بحران بی آبی دست وپنجه نرم کنند،آقایان مسئول این شرایط، زیبنده مردم و دولت انقلابی نیست.

حجت‌الاسلام اشرفیان با اشاره به وعده‌های دروغین و بی سرانجام طالبان در مورد حقابه نیز گفت:

از وعده های دروغین وزیر امور خارجه تا سراب سفیر ما در افغانستان و دلخوشی کاذب به وعده‌های کذب طالبان تا بدین لحظه و این ساعت هیچ عاید و نصیب مردم نشده است و زندگی مردم سیستان به خاک سیاه نشسته است! آیا ما کسی را نداریم که از حق مردم دفاع کند یا تا انتقادی هم میشود آقای مسئولی که هنوز اسمش هم مطرح نشده میخواهد دهان منتقدین و مطالبه گران را ببندد! چرا اجازه نمیدهید کسی ازشما سؤال کند،مسئول میبایست دلش بزرگ و نقدپذیر باشد،جمیع و جملگی این مسئولیت ها اگر برای احقاق حق مردم نباشد پشیزی ارزش ندارد.

امام جمعه شهرستان نیمروز افزود: فریب ‌وعده های سراب طالبان را نخورید،طالبان اگر می‌خواستند به شما آب بدهند، میدادند، آنها می‌خواهند وقت کشی کنند و شما را به کارهای دیگر مشغول نمایند.

آقای استاندار که در دولت انقلابی هستید،آیا اوضاع بحرانی منطقه سیستان به درستی به سمع و نظر شما میرسد؟ یا یغه گزارش‌های توخالی و غیرواقعی اکتفا میکنید؟ از زابل و هیرمند و هامون و نیمروز تا خود زهکی که منابع آبی وجود دارد الان مشکلات فراوان آب ملال آور است.

حجت الاسلام اشرفیان در ادامه بیان داشت: مردم میگویند ما هر چه مراجعه میکنیم مسئولین امر می‌گویند باید دعا کنید، آب نیست، بله قطعاً دعا میکنیم و این که اول و آخر باید از خدا استمداد بگیریم که مسبب الامور عالم است،اما اول دعا میکنیم که خدا ریشه مسئولين بی‌کفایت را بخشکاند.

حجت‌الاسلام اشرفیان با اشاره به مغفول ماندن ظرفیتهای زیاد منطقه سیستان عنوان کرد: نعمت‌های خدادادی اطراف ما زیاد است اما چرا زودتر از اینها،برای استفاده و بهره برداری از نعمات خدادادی تدبیر نشده است؟

قوه قضائیه چند نفر از مسئولين آب استان که ترک فعل کردند را محاکمه کرده است؟

یکبار اگر قوه قضائیه به مسئله ترک فعل اداره آب ورود کند خیلی از مسائل روشن خواهد شد

اگر مسئولینی که کوتاهی کردند محاکمه و به مردم معرفی میشدند امروز شاهد این شرایط نبودیم که آقایان مسئول فقط از اتاقی به اتاق دیگر و از اداره ای به اداره دیگر بروند و عکس بگیرند و بگویند ما دیدار مردمی انجام دادیم، دیدار مردمی که مشکلی از مردم حل نکند به درد خودتان میخورد،

امام جمعه شهرستان نیمروز در ادامه افزود : الان مدیر آب استان کجاست؟

مدیریت بحران کجاست؟

اوضاع از این بحرانی تر که یک هفته است مردم آب ندارند و الان در این گرما در کوچه و خیابان جمع شدند

حداقل ۲ سال است که ما فقط در نیمروز فریاد می‌زنیم که موضوع بحران آب را دریابید


امام جمعه دغدغه مند شهرستان نیمروز در خصوص چاه‌های ژرف منطقه سیستان و کم کاری پیمانکار این طرح نیز گفت : مسئله چاه ژرف چه شد؟

چرا به سرانجامی نرسید؟

چاه ژرف یک نعمت خدادادیست و یک ظرفیتیست که برای اولین بار در سیستان ایجاد شده است، اما آنچه که مهمتر است نظارت و پیگیری امر است، وقتی پیمانکار این پروژه دل به کار نمیدهد و ۱۰ پروژه دیگر دارد زندگی مردم برایش ارزشی نداشته و ندارد و الان چند مدت است که میگویند جناب پیمانکار میخواهد دستگاههای آب شیرین کن و تصفیهٔ آب را نصب کند،جناب مسئول دقیقاً کی؟ دقیقاً چه زمانی؟

وقتی یک پیمانکار از روی شکم سیری کار میکند و پروژه‌های متعدد دیگری نیز دارد باید به جهت تعلل و تأخیر و قصور در انجام وظایف با وی قاطعانه برخورد شود، باید پیمانکار بی تعارف و صریحاً و سریعاً تعویض و جابجا گردد.

امام جمعه شهرستان نیمروز همچنین گفت : مسئله آب تهلاب به کجا رسید؟

این تهلاب کی قرار است آبش وارد منطقه شود؟

آن قدری که سر و صدای تهلاب رسید خنکایی از نسیم و آب آن به مردم ما نرسیده است.

حجت الاسلام مجتبی اشرفیان در ادامه افزود : با لفاظی نمیشود مردم را زنده و سرپا نگاه داشت، لذا مسئولین امر در استان،در هفته جاری بیایند و به مردم پاسخ دهند که چه برنامه و چه پروژه ای برای حل بحران آب دارند در غیر اینصورت دیگر جلوی مردم را نمیشود گرفت.

امام جمعه شهرستان نیمروز ضمن درخواست از رئیس‌جمهور جهت حضور در منطقه سیستان گفت: از رئیس جمهور محترم هم درخواست داریم سفر ویژه خودشان را هرچه زودتر به این استان داشته باشند،والله قسم شرایط امروز سیستان به مراتب از خوزستان بدتر است،حداقل خوزستان منابع آبی و کشاورزی و دامداری و صنعت و پتروشیمی فراوان دارد و حقیقتاً شرایط بحرانی سیستان و بی آبی و بیکاری و مهاجرت مردم این خطه به هیچ وجه با خوزستان قابل مقایسه نبوده و نیست.

امام جمعه شهرستان نیمروز در پایان گفت: از رئیس جمهور محترم سؤال کنید طرح رزاق برای چه کسانی نفع تراشی و پول تراشی میکند؟ببینید چه کسانی روز به روز فربه تر شدند و چون نانشان در روغن است صدایی هم از آنها در نمی آید اما اگر صدای کسی بر علیه اینان در بیاید به هزار و یک چیز وی را متهم میکنند،حال ببینید چه کسانی دارند نابود میشوند!

امام جمعه شهرستان نیمروز همچنین گفت: آقایان مسئول هر از چند گاهی در گفتگوها و مصاحبه های رسانه ای،وعده‌هایی را در خصوص باز شدن مرز برای عموم مردم عنوان میکنند که ایجاد فضای تبادلات مرزی ۴۰۰ دلاری یکی از آنهاست، کجاست تحقق این وعده؟ عزیزان وعده میدهند که مارا ساکت کنند اما مادامی که وعده ها عملیاتی نگردد و تأثیر تحقق و عمل به تک تک این قول‌ها و وعده ها در سفره عموم مردم دیده نشود ما به هیچ کدام از این وعیدها اعتماد نکرده و نخواهیم کرد ،لذا از استاندار محترم میخواهیم به فرمانداران و مدیران و خاصه مدیران حوزه آب تذکر جدی دهند که همه قدرتشان را برای حل موضوع بی آبی و جلوگیری از مهاجرت مردم تجمیع کنند و هر چه زودتر بامردم صادقانه حرف بزنند.

نویسنده
حامد معلم بندانی
مطالب مرتبط
  • نظراتی که حاوی فحش و افترا به هیچ عنوان پذیرفته نمیشوند
  • حتما با کیبورد فارسی اقدام به ارسال دیدگاه کنید فینگلیش به هیچ هنوان پذیرفته نمیشوند
  • موارد درگیری با کاربران در پاسخ به نظرات دیگر کاربران پذیرفته نمی‌شود.
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *