... امروز: سه‌شنبه - 08 خرداد - 1403
اخبار سیستان و بلوچستان 26 اردیبهشت 1402 - 1 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

هشدار بروز و ظهور پلاسکویی دیگر،اینبار اما در چابهار!/ وضعیت فوق العاده عجیب و اسفناک بیمارستان شهر بندری و توریستی چابهار!

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و خبری تحلیلی افق سیستان،شهرهای مختلف استان سیستان و بلوچستان با کمبود شدید تخت بیمارستانی مواجه هستند و با همت دولت مردمی تخصیص اعتبار برای افزوده شدن تخت های جدید در جنوب استان کار چندان سختی نیست!

چشم انتظاری مردم جنوب سیستان و بلوچستان برای ساخت چهار بیمارستان

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و خبری تحلیلی افق سیستان،شهرهای مختلف استان سیستان و بلوچستان با کمبود شدید تخت بیمارستانی مواجه هستند و با همت دولت مردمی تخصیص اعتبار برای افزوده شدن تخت های جدید در جنوب استان کار چندان سختی نیست!

لذا مردم انتظار دارند با ساخت بیمارستان در چابهار، زرآباد، دشتیاری و قصرقند شاخص های سلامت ارتقا پیدا کرده و مشکلات حوزه بهداشت و درمان آنان کمتر شود تا برای کمترین بیماری، متحمل سفر به سایر استانها نشوند.

به گزارش افق سیستان،مشکلات حوزه بهداشت و درمان در شهرهای مختلف جنوب سیستان و بلوچستان بیشتر از سایر نقاط ایران است بطوریکه این مشکلات در چابهار بزرگترین بندر اقیانوسی ایران ییشتر از هر جای دیگر نمود پیدا کرده است.

بیمارستان امام علی (ع) چابهار، فاقد سیستم مرکزی تهویه هوا و سیستم مرکزی برای گردش هوا جهت مطبوع کردن فضاست و کاملاً برای بیماران نامناسب است و علاوه بر این،سیستم سرمایش و چیلرهای آن معیوب و بیشتر دستگاههای آن نیز بدلیل استفاده از آب لب شور و بی کیفیت تانکری از کار افتاده و یا خراب شده اند.

لازم به توضیح است که این بیمارستان فاقد استانداردهای لازم وزارت بهداشت است و از ۲۵ تخت کاربری درمانگاه تأمین اجتماعی هم اکنون براساس ضرورت و نیاز شدید مردم جنوب استان به بیش از ۲۰۰ تخت افزایش پیدا کرده است که متأسفانه واقع شدن آن در نزدیکی دریابزرگ به فاصله کمتر از ۵۰۰ متر و شرجی بودن هوا،ساختمان بیمارستان فرسوده شده و حتی میلگرد شناژها نیز دیده می شود.

فرسودگی بیمارستان امام علی (ع) چابهار تا حدی ست که متأسفانه قسمتی از آن با جک آهنی نگهداری میشود و ممکن است هر آینه و هر لحظه شاهد فروریختن آن و بروز و ظهور پلاسکویی دیگر اینبار در همجوار آب های سواحل مکران و منطقه بلوچستان باشیم!

جیره بندی آب در چابهار مشکلات بیمارستان چابهار را دوچندان کرده است

جیره بندی آب در بیش از ۴۰ سال و ادامه دار بودن آن برای شهروندان ساکن در چابهار، بزرگترین بندراقیانوسی ایران مشکلات زیادی بوجود آورده که در این میان این بیمارستان فرسوده نیز که آب آن با تانکر تأمین می شود مشکلاتش در کنار نبود امکانات و تجهیزات دوچندان شده و نیازمند توجه آنی و فوری و عاجل مسئولان است.

اگر مسئولان اجازه بدهند میتوان تنها با یک لوله از بندرشهید بهشتی در کمتر از چند روز بیمارستان امام علی چابهار از آب شبانه روزی بهره مند شود که البته این امر با دستور ریاست جمهوری و مسئولان بلندپایه کشوری امکانپذیر است.

هر چند بندر چابهار یکی از کریدورهای بین‌المللی مهم به شمار می‌رود و مورد توجه سرمایه‌گذاران و هیئت‌های اقتصادی بسیاری از کشورهای جهان است، اما همچنان در برخی موارد از ابتدایی‌ترین شاخص‌ها محروم است که بی‌شک این امر زیبنده چابهار به عنوان شهرستانی با این درجه از اهمیت ملی و بین‌المللی نیست.

شهرستان ۲۰۰ هزار نفری چابهار از نظر شاخص‌های درمانی روزگار خوبی ندارد و یکی از مهمترین مشکلات درمانگاه تأمین اجتماعی امام علی(ع) که حالا با توسعه فضاهای درمانی خود به بیمارستان تبدیل شده، جانمایی نادرست آن است، چرا که این بیمارستان در کنار دریابزرگ ساخته شده و با ترس سونامی و تخریب، روزگار می‌گذارند و این خطر تا جایی ست که چند سال پیش با وقوع طوفان در دریا و از ترس تخریب بیمارستان، بیماران را از این بیمارستان خارج کردند و صدایی کسی هم در نیامد و فکری اساسی هم برای وضعیت اسفناک و تهدیدآمیز این بیمارستان نشد که نشد!

از جانمایی نادرست و پاسخگویی بیش از ظرفیت تنها بیمارستان چابهار که بگذریم، این بیمارستان با کمبود شدید پزشک، پرستار، نیروی انسانی و کمبود امکانات بهداشتی و درمانی و نبود تخصص های لازم مواجه است،با وجود بنادر شهید بهشتی و کلانتری و منطقه آزاد و تجاری بودن شهرستان چابهار،حقیقتاً زیبنده نیست در شهری با این همه ثروت تنها بیمارستان موجود از کمترین امکانات برخودار نباشد.

همچنین قدمت طولانی بیمارستان امام علی (ع) چابهار موجب فرسودگی فراوان در بخش های گوناگون شد که برای حل مشکلات ناشی از این فرسایش، تعمیرات چندین باره انجام شده است و دستگاه های این بیمارستان نیز احتیاج به نوسازی دارد.

چرا بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی چابهار ساخته نمی شود

معین الدین سعیدی نماینده مردم شهرستان‌های چابهار، نیکشهر، کنارک، قصرقند، زرآباد و دشتیاری نیز اظهار داشت: سرانه تخت بیمارستانی به ازای هر هزار نفر در جنوب استان ۶ دهم است و در مقایسه با سرانه کشوری ۱.۸ دهم، خیلی پایین است.

معین الدین سعیدی بر ساخت بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی و تخصیص حداقل ۲۰۰ میلیارد تومان در فاز نخست آغاز بکار،تأکید مؤکد و خاطرنشان کرد: چرا مسئولان برای حل مشکلات بهداشتی و درمانی مردم جنوب بلوچستان به ویژه ساحل نشینان فکری نمیکنند.

وی بیان کرد: جای تأسف است که در شهرستانهای زرآباد، دشتیاری، قصرقند حتی یک تخت بیمارستانی وجود ندارد،درخواست ویژه دارم هر چه سریعتر برای ساخت بیمارستان ۶۴ تختخوابی زرآباد، ۹۶ تختخوابی قصرقند و ۲۲۰ تختخوابی دشتیاری اعتبارات لازم تخصیص پیدا کند و در همین دولت، آغاز و تکمیل و بهره برداری شوند.

وی گفت: بیمارستان امام علی (ع) چابهار در حد یک بیمارستان نیست که از ۲۵ تختخواب به بیش از ۲۰۰ تخت ارتقا پیدا کرده و نمی تواند حجم بالای ۷۰۰ هزار نفر از جاسک تا راسک را خدمات بهداشتی و درمانی ارائه کند.

وی با اشاره به اینکه وزارت بهداشت در تکمیل چند پروژه داخل بیمارستان چندین سال اعتبار ندارد و حتی برای تأمین آب بیمارستان نمی توانند چاره اندیشی کنند و دستگاه ام آری آی چند ماه معیوب و از کار افتاده است و مردم ۶ شهرستان حنوب استان سرگردان هستند.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار: برخی از مشکلات بیمارستان چابهار را حل می کنیم

مشکلات پیش آمده در بیمارستان چابهار و رسانه ای شدن آنها سبب شد تا سعیدی نماینده چابهار در مجلس، مسئولان محلی و مقدم مدیرعامل منطقه آزاد چابهار نیز بازدیدی از بیمارستان امام علی (ع) چابهار داشته باشند و از نزدیک مشکلات را بررسی کنند.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار اظهار داشت: این بازدید در راستای بررسی چگونگی انجام پروژه نوسازی و تجهیز سیستم سرمایش و پیگیری مشکلات آب و سایر موارد انجام شده است.

امیر مقدم افزود: دستور ویژه ای برای تسریع در اتمام پروژه نوسازی و تجهیز سرمایش بیمارستان، رفع مشکلات تأسیسات مهم بیمارستان، حمایت در جهت حل مشکل چیلر بیمارستان و بررسی کارشناسی و فنی وضعیت سازه بیمارستان با استفاده از ظرفیت مشاوران مجرب در جهت برنامه ریزی برای استحکام بنا صادر شد.

وی افزود: دستور ویژه ای به مدیریت غذا و دارو و معاونت فرهنگی، اجتماعی و گردشگری جهت همکاری و پشتیبانی تیم بهداشت ‌و درمان بیمارستان امام علی (ع) داده شده و همچنین برنامه ریزی لازم در راستای تأمین آب پایدار برای بیمارستان صورت خواهد گرفت.

امیدوارم با ساخت بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی بسیاری از مشکلات بهداشتی و درمانی چابهار حل شود

معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار ویژه چابهار نیز اظهار کرد: بهره مندی از بهداشت و درمان و امکانات و پزشک، حق مردم ساحل نشین چابهار است و برای این امر پیگیریهای زیادی انجام شده است که امیدواریم با ساخت بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی مشکلات موجود کمتر شود.

جواد سپاهی از وزارت بهداشت و درمان و دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر خواست هر چه سریعتر با اعزام کارشناسان،مسائل و مشکلات پیش رو را بررسی و با تخصیص اعتبار،نسبت به حل آنان اقدامات لازم را انجام دهند.

وی بیان کرد: تکمیل طرح های نیمه تمام از خواسته های مردم و مسئولان است و نباید یک طرح بهداشتی و درمانی چندین سال بلاتکیلف و نیمه کاره رها باشد.

در پایان امیدواریم در دولت مردمی آیت الله رئیسی ساخت بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی چابهار هر چه سریعتر آغاز و تکمیل شود و همچنین برای ساخت بیمارستان ۶۴ تختخوابی زرآباد، تجهیز بیمارستان ۱۰۰ تختخوابی نیکشهر، ساخت بیمارستان ۹۶ تختخوابی قصرقند و بیمارستان ۲۲۰ تختخوابی دشتیاری و تکمیل بیمارستان ۶۴ تختخوابی پلان، اعتبارات لازم تخصیص پیدا کند و در همین دولت آغاز و تکمیل و بهره برداری شوند.

 

<div id="div_eRasanehTrustseal_86646"></div> <script src="https://trustseal.e-rasaneh.ir/trustseal.js"></script> <script>eRasaneh_Trustseal(86646, false);</script>

 

نویسنده
ofoghesi_stan
مطالب مرتبط
  • نظراتی که حاوی فحش و افترا به هیچ عنوان پذیرفته نمیشوند
  • حتما با کیبورد فارسی اقدام به ارسال دیدگاه کنید فینگلیش به هیچ هنوان پذیرفته نمیشوند
  • موارد درگیری با کاربران در پاسخ به نظرات دیگر کاربران پذیرفته نمی‌شود.
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *